https://www.sjholeckova.cz/

Zásady pro sestavování jídelního lístku a příprava jídel


Při sestavování jídelního lístku musíme v prvé řadě přihlížet k plnění spotřebního koše který je součástí vyhlášky o školním stravování. Dále přihlížíme k doporučené pestrosti stravy vydané v časopise „Výživa“, kterou doporučuje i ČŠI. Součástí stravy pro děti MŠ je také zajištění pitného režimu.

K vaření jsou používány denně pouze čerstvé suroviny.

Polévky se připravují ze základního vývaru z čerstvého masa, kořenové zeleniny a koření, nikoliv z polotovarů. Na závěr používáme dochucovací prostředky pouze však takové které neobsahují glutamát. Vzhledem k plnění spotřebního koše zařazujeme častěji zeleninové a luštěninové polévky.

Pro přípravu hlavních jídel používáme pouze kvalitní výsekové maso. Týdně zařazujeme kuřecí, krůtí, králičí nebo hovězí maso, 2x do měsíce vaříme ryby (pangasius, losos, tilapie).

Děti dostávají denně dle možností zeleninové saláty, čerstvé ovoce a kompoty. Minimálně 2x do měsíce zařazujeme mléčný výrobek (jogurt nebo tvarohovou tyčinku). Pokud dostačuje finanční limit dostávají děti po obědě cukrovinky (müsli tyčinky, malý oplatek nebo čokoládovou figurku).
Jako nápoje jsou podávány ovocné sypané čaje, instantní čaje s vitamíny, vlákninou a jódem. Děti v ZŠ Holečkova mají denně připraven i mléčný nápoj.
100% džus - je zařazován na jídelní lístek minimálně 1x měsíčně. Jedná se o chlazený koncentrát z ovoce, ze kterého po naředění v poměru 1:6 získáme 100% džus s kousky ovoce.
 

Ke svačinkám je podáváno čerstvé pečivo s různými pomazánkami, minimálně 1x denně je ke svačině čerstvá zelenina, nebo ovoce. Pro děti připravujeme domácí moučníky, obilninové kaše, nebo pudink. Pravidelně zařazujeme i kvalitní cereálie Nestlé s mlékem.
Denně dostávají děti 1 mléčný nápoj. K zajištění pitného režimu jsou připravovány čaje, sypané i instantní s přídavkem vitamínů a jódu.